Kto sme / Napísali o nás

14. február 2013

Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky na svojej stránke predstavuje vodácke kluby na Slovensku:

 

Slovenské kluby VIII – Dunajklub Kamzík Bratislava

Druhý najstarší klub v Bratislave, s rokom vzniku 1933, ktorý nepretržite (okrem medzivojnového obdobia) funguje až doteraz. Klub, ktorý niekoľkokrát menil miesto pôsobenia i názov a napriek všetkým historickým zmenám dokázal prežiť - Dunajklub Kamzík Bratislava.

Lodenica stratená v haldách zeminy

Podnet na vznik klubu, podľa dostupných informácií, dali trampi, ktorí chceli objavovať krásy Dunaja. Tak sa všetko začalo. Najprv v lodenici na mieste petržalského Lida. V dôsledku okupácie Petržalky Nemcami bola činnosť klubu v roku 1938 pozastavená, ale po skončení 2. svetovej vojny Dunajklub opäť ožil. Tentoraz v priestoroch dnes už neexistujúcej lodenice na Viedenskej ceste (na historickej pohľadnici vpravo, pozn. red.). Lodenica bola v starej, historickej budove s vežičkou. V osudnom roku 1966 bolo rozhodnuté o stavbe Nového mosta a tak dnes na mieste lodenice stojí veža (pilier) Nového mosta. „Pôvodne sídlil v tej veľmi peknej historickej budove Bratislavský veslársky klub. Neskôr, keď bolo rozhodnuté o jej likvidácii, snažili sa zástupcovia nášho klubu o jej záchranu. Tehlička po tehličke bola označená, aby neskôr mohla byť budova postavená inde. Nepodarilo sa, všetko prevalcoval petržalský stavebný boom a rozobratá budova ostala zahrabaná v zemi, pravdepodobne v tých kopcoch, ktoré sa nachádzajú za Petržalkou," hovorí súčasný predseda klubu Milan Fiedler. Súčasná lodenica stojaca na pravom brehu Dunaja bola dokončená v roku 1970.

Zmeny, zmeny, samé zmeny

Prakticky ako každý bratislavský vodácky oddiel, aj tento prešiel počas svojej histórie viacerými zmenami názvov. Začínal ako Dunajklub, potom sa volal Sokol Národný výbor Bratislava, neskôr TJ Spartak Kablo, TJ Spartak VÚKI, od roku 1984 zasa TJ Kamzík. Až od roku 1995 funguje vodácky klub ako samostatné občianske združenie Dunajklub Kamzík. „Napriek všetkým spomínaným zmenám sa nikdy nemenila filozofia klubu. Vždy sme boli, a stále sme, od základu turistický klub, aj keď sa to kedysi až tak veľmi nerozlišovalo. Ale vždy tu bola nejaká skupina lepších pretekárov, ktorí sa venovali kanoistike aj vrcholovo. Aj súčasnosť je taká. Vodní turisti jazdia na splavy, stretávajú sa, žijú príjemným klubovým životom. Ale máme aj partiu mladých pretekárov, s ktorými sa zúčastňujeme na pretekoch Slovenského pohára, snažíme sa z nich vychovať čo najlepších športovcov, ale zároveň do nich vštepiť aj klubovú hrdosť, " vysvetľuje Milan Fiedler, predseda klubu, tréner, šéf mládežníckeho oddielu a keď treba aj šofér mikrobusu. „Je to náročné, ale ja si pri kanoistike oddýchnem. Mám samozrejme aj pomocníkov, no nie každý sa tomu môže venovať pravidelne a naplno."

Nech je u nás živo

Dobrá lodenica je tá, v ktorej to žije počas celého roka. A v Dunajklube stále hľadajú recept ako na to. „Veríme, že z mladých pretekárov postupne vyrastú naši nasledovníci, ktorí potiahnu klub ďalej. V poslednej dobe sa k nám snažíme prilákať aj nevodákov. Máme tu partiu plážových volejbalistov či zástupcov Ľadových medveďov." O život v klube sa starajú aj klubové tradície ako sú pravidelné jarné a jesenné schôdze, otvárací splav sezóny (najčastejšie z Viedne), letné i zimné splavy, oceňovanie najlepších pretekárov, najlepších vodných turistov za najväčší počet najazdených a napádlovaných kilometrov. Rovnako je to aj slávnosť inaugurovania medzi vážených členov klubu, kedy sa na stenu cti zavesí ručne maľovaný erb charakterizujúci konkrétnu osobu.

Unikátne prvenstvo: priekopníci z Dunajklubu

„Náš klub organizoval v dávnej histórii tradičné jarné bežecké preteky, v novšej histórii sme robievali vodnoturistické preteky Bratislava - Štúrovo za jeden deň. Pokiaľ sa to ešte po Dunaji dalo. Avšak iné kanoistické preteky sme nikdy neorganizovali," dodáva Milan Fiedler.

Napriek tomu, práve na poli organizovania kanoistických pretekov, patrí Dunajklubu jedno unikátne prvenstvo. Niekedy okolo roku 1984 bol objavený starý novinový článok, v ktorom sa píše, že 13. mája 1934 usporiadal Dunajklub Bratislava v zátoke Dunaja previerku schopností v ovládaní lodí na trati dlhej 600 metrov so 16 bránkami. Sú to úplne prvé preteky v kanoistickom športe (vtedy sa ešte nerozlišovali jednotlivé disciplíny striktne tak ako dnes) na území Slovenska i Česka a v poradí tretie na svete. Prvé sa konali v roku 1932 vo Švajčiarsku, druhé o rok neskôr v Rakúsku.

SZRK, Prokop Slováček,

FOTO - Dunajklub, ps 

 

Stara Lodenica na pohladnici